Aasta lind 2017 – Turteltuvi

Aasta lind 2017 on turteltuvi!

Jalutasin mõni aeg tagasi pargis ning märkasin ühte armsat vanamemme linde toitmas. Kui ma ükskord prouast möödusin oli sinna kogunenud selline tuvide parv, et tundsin ennast kui väike Kevin  filmist “üksinda kodus”, kus ta kohtus tolle tuvinaisega, keda alguses kartis kuid hiljem sai sõbraks. Jäin mõttesse- kas see sama lind valitigi meie aasta linnuks 2017?

Koju jõudes avasin arvuti ja hakkasin seda linnuliiki guugeldama. Õige pea sain aru, et linnalapsena olin eksinud. Tegelikult pesitseb meil Eestis viis erinevat tuviliiki. See, keda oleme tänavapildis harjunud nägema on tavaline kodutuvi, lisaks on olemas ka kaelustuvi ning õõnetuvi, kes pesitsevad metsades ja turteltuvi ning kaelus-turteltuvi. Kui turteltuvid eelistavad pesitseda põllumajanduslikel maastikel, siis kaelus-turteltuvi võime kohata väiksemates linnades, alevites ning ka parkides. Lisaks on Eestis kohatud korra ka suur-tutteltuvi Pärnumaal Luitemaa looduskaitsealal. Seda uudist kajastati ka meedias ning selle kohta kirjutas Eesti päevaleht, oma artikklis.

 

Aga mis lind see turteltuvi on?

Turteltuvi ehk Streptopelia turtur on linnuke, kes on keskmiselt kuni 27 cm pikk ning kaalub kuni 140 grammi. Oma värvuselt ei ole ta selline hall, nagu me ette kujutame kui keegi ütleb sõna tuvi. Siiski nokk on tal hall. Turteltuvi keha põhilised värvid on valge, pruun ja õrnroosa. Tema selg ja tiivad on punakaspruunid, mida katavad väikesed mustad laigukesed. Palju on toodud võrdluseks, et see meenutab justkui kilpkonna kilpi. Puguala on linnukesel õrnroosa, tiivaalused hallid, saba servasuled ja kõhualune valge.

Kaelus-turteltuvi  ehk Streptopelia decaocto sulestik on seevastu beežikas. Tema seljaosa on tumedam pruunikam, tiivaalused valkjad ning külgjed hallika-beežika tooniga. Erinevalt tutteltuvist on tema nokk must. Samuti on tal eriline must vööt kaela tagaosas.

 

Millal ja kus võib neid Eestis kohata?

Kuna tegu on rändlindudega, siis aastaringselt me neid reeglina Eestis ei näe. Turteltuvid saabuvad meile aga juba aprilli lõpus ning lahkuvad kooliaasta alguses, Septembris. Kaelus-turteltuvid jõuavad Eestisse Mai alguses ja lahkuvad ka septembris.

Nende linnukeste rände aeg on küll üsnagi sarnane, aga pesitsuspaik erineb.

Turteltuvi on meie ainuke tuviliik, kes väldib pesitsemist aladel, mis on tiheda inimasustusega. Need tiivulised eelistavad pigem elupaigana hõredaid metsaservi, kultuurmaastikke ja põldudevahelisi metsatukki. Kaelus-turteltuvi on seevastu sotsiaalsem. Tema eelistab elupaigana väiksemaid linnasid, aleveid ja nende lähedal asuvaid alasid. Võime neid kohata nii parkides, aedades, võsastikes, põllumaal.

 

Kas nad laulavad sama laulu?

Foto/allikas: pixabay.com

Kuna varasemalt on minu jaoks tuvi olnud tuvi, kes teeb akna taga kulu-kulu-kulu, siis nüüd uurides erinevaid tuviliike, tekkis mul huvi, mis häält teevad turteltuvid ja kaelus-turteltuvid. Kas nad laualvad sama laulu, mis tuvi mu köögiakna taga?

Uurisin Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt vastust oma küsimusele.

Turteltuvi laul on esiteks ühesilbiline. See madal ja monotoonne “Turrutamine” on vaiksemapoolsem, ega kõla väga kaugele (kuula siit ).

Kaelus-turteltuvi laul on samuti vaiksemapoolsem, aga  hoopis kolmesilbiline, kus rõhuasetus on  teisel silbil  ja nende „guguu-guk“  meenutab käo kukkumist (kuula siit ).

Saan seega tõdeda fakti, et nende tiivuliste lauluviis on sama sarnane kui Tarzani ja lõvikuningas Zimba laul.

 

Lõpetuseks uurisin veel, kas meie aasta lind 2017 on looduskaitse all või mitte. Tuleb välja kui Nõukogude ajal oli turteltuvi Eestis kaitsealune liik, siis täna ei ole nii Eestis ega ka Euroopas ei turteltuvi, ega kaelus-turteltuvi looduskaitse all. Siiski viimase 30ne aasta jooksul on turteltuvide arvukus Euroopas kokku vähenenud oluliselt,  erinevatel hinnangutel isegi umbes 70-90 protsenti.

Ehk on see väike mõttekoht, et ainult see suur tunnustus aasta linnu näol selle tiivulise ellujäämisvõimalusi ei parenda. Äkki saame juba täna astuda  samme, et ka tulevased põlvkonnad saaksid samuti kuulata turteltuvide vahvat  “turrutamist”.