Aasta lind 2018 – Metsis

Aasta lind 2018 on metsis!

Käesoleval aastas valis Eesti Ornitoloogia ühing aasta linnuks metsise. Aga palju sina tead sellest uhket nime ja veel uhkemat sulekuube kandvast linnust ?

Metsis ehk mõtus ehk Tetrao urogallus on Euroopa suurim kanaline, kes on ühtasi ka üheks meie põlislooduse sümboliks. Võit oli selle suursuguse linnu jaoks kindlasti magus- Eesti juubeliaastal napsati tiitel nokavahele kaljukotka ja pöialpoisi eest.

Paraku selle liigi arvukuse vähenemise tõttu on ta täna Looduskaitse  II kategooria kaitse all , kuhu asetatakse  liigid, kelle arvukus väheneb ning need liigid, mis esinevad vähestes elupaikades ja nende levila kahaneb.

Milline metsis ehk mõtus välja näeb?

Metsise puhul on isas-ja emaslind selgelt eristatavad. Metsisekukk on suur 74-100 cm pikkune lind, kes kaalub ca 4-6 kilogrammi. Oma läikivmusta sulestiku ja suure ümardunud tipuga sabaga mõjub ta kui metsakunn. Seevastu metsisekana on 54-63 cm pikkune lind, kes kaalub umbes 2 kilogrammi. Ta on pruunika sulestikuga, punakaspruuni rinna ja värvuselt roostja sabaga ning õlasulgedel moodustub valgetest laigukestest vööt. Mõlemal on siiski simade ümber paljast nahast punane täpp.

Kus me metsist võime kohata?

Igapäevaselt me metsist pigem ei kohta, sest nad eelistavad elada vanades suurtes okasmetsades, kus inimesed nende elu ei häiri. Siiski metsa sattudes on see tõenäosus olemas ja veel aastaringselt-see sulekuub on paigalind.

Mis laulu metsis laulab?

Eesti Ornitoloogiaühingu andmetel kostub metskuke laul erinevatest detailidest. Laul algavat  kahesilbilise “tlõkat, tlõkat” naksutamisega, mida lind  5 -15 korda kordab. Laulu teist osa loetakse sillerdamiseks – kiireks ja vahetpidamatuks naksutamiseks. Kahele eelnevale järgneb “pealöök”, mis võib aga ei pruugi alati esineda. See heli oleks justkui pudelilt korgi maha tõmbamine. Laulu viimane osa meenutab noa ihumist käial ning kestab  3-4 sekundit. Metsisekana laul on pisut lihtam- tema pehmelt ja aeglaselt kordav “grok” hääl, meenutab natukene maal vanaema juures olevate pruunkanade “jutustamist. Aga kindlasti tasub ise need hääled ise üle kuulata- oma kõrv on kõige parem kuningas (kuula siit).

 

Metsisele mõeldes, meenub mulle alati üks  lapsepõlve seik kui isaga kevadel metsa kaasa läksin. Nägin tookord üht suurt ja uhket lindu, kes oli justkui paabulind, saba suur ja võimas. Tahtsin nii väga talle pai tegema minna, aga isa ei lubanud ning ütles, et see on ohtlik. Hiljem koju sõites pärisin temalt, et miks ta sellele vastu oli. Ta selgitas mulle, et olime sattunud metsiste nn mänguplatsile ning mõistlikum on sellelt alat eemale hoida. Ta tõi paralleeli, et kui enda sõpradega liivakastis Lumivalgekest ja seitset päialpoissi mängin, ei tahaks ma ju kui keegi Okasroosikese ja 100 aastase uneteemaga meid häirima hakkaks. Kas tekiks tüli või üks seltskonnast lahkuks. Teadsin, et tal on õigus.

Mis see mäng ja mänguplats päriselus tähendab?

Metsisekuked peavad oma mängu ehk paaritumisrituaali igal aastal aprillist maini oma mängupaikades, mida võime leida enamasti rabade läheduses männikutest. Omavahel võideldakse selle nimel, kes saavad metsisekanaga paarituda. Kusjuures neil mängudel on ka välja joonistunud omad reeglid. Metsisekukkede territooriumid asuvad ca 50-150 m vahedega ühel mänguväljakul ning väljakud on omakorda üksteisest ca 2 km kaugusel. Vanemad metsisekuked on truud pigem ühele mängule, nooremad kuni kaheaastased kuked võivad väisata ühte või mitut mängu.  Ka metsisekanad võivad ringi liikuda paari erineva mängu vahel.

Minu jaoks huvitav avastus oli, et seda põnevat mängu filmis ja salvestas käesoleval aastal Eesti Ornitoloogiaühing ja seda on kõike võimalik ka Youtube’i keskonnast ise uudistada (vaata siit ).

 

Lõpetuseks arvan, et Eesti juubeliaasta puhul aasta linnutiitli võitja metsis on kindlasti õige valik. Ta on lind, kes on meie põlislooduse sümboliks ning ta naudib oma elu seal kaugemas okasmetsa nurgas, eemal inimestest ja linnakärast. Tema arvukus on paraku kahanemas. Vaenlastena varitsevad neid linde kährik, metssiga, metsnugis ja inimene ise. Võibolla mu isal oli tookord metsas õigus… Kui sa märkad metsist või satud peale nende mängule- ära häiri ega jahi neid püssiga. Pigem ela ise ja lase ümbritseval ka elada!